Králčik horský (Papagáj horský)

    Latinský názov:                    Polytelis anthopeplus

    Výskyt:                                Austrália

    Veľkosť:                              37-40 cm

    Počet vajec:                         4-6 ks

    Inkubačná doba:                  22 dní

    Doba osamostatnenia:           8 týždňov

    Dožíva sa:                            15-20 rokov

    Veľkosť krúžku:                   6,5 mm   

Popis:

    Tento krásny austrálsky papagáj sa pre svoju robustnosť do malých voliér nehodí. Celková dĺžka samca je približne 40 cm. Samica je o pár cm menšia.

    Dospelý samec je pestro sfarbený. Temeno hlavy a zadnú časť krku má olivovožltú, hruď a spodok tela má žlté. Má červený zobák, oranžovú dúhovku oka, zelený chrbát a chvost je modročierny. Na krídlach má výrazné červené škvrny. Samica je sfarbená menej nápadne. Je prevažne matne žltozelená. Na krídlach má jasné žlté krovky a nie tak výrazné červené škvrny ako u samca. Chvost má tmavo modrozelený, ktorého perá majú zo spodku ružový lem. Mladé sa podobajú samici. Mladí samci sa od samíc odlišujú väčšou hlavou a spevom od 4 mesiaca života.

Chov:

    Papagáj horský nie je hlučný a má kludnú povahu. Môžeme ho považovať za spoločenského, takže sa môže o voliéru deliť s iným druhom papagája. Treba však dbať na to, aby sa pri hniezdení navzájom nerušili. Je vynikajúci letec a potrebuje vo voliére dostatočný prelet, pretože má sklony k pretučneniu. Minimálna dĺžka voliéry je 3m. Na chov sú nenáročné a sú odolné voči zime.

    Vo všeobecnosti sú papagáje citlivé na prievan, z toho dôvodu im v zime zhotovíme závetrie. Aby sme zabránili omrzlinám na nohách, je potrebné im v zimných mesiacoch poskytnúť hrubé bidlá. Ja ich chovám a úspešne odchovávam v celoročnej vonkajšej voliére, 3m dlhej, spolu s Korelami chocholatými. V letných mesiacoch sa radi kúpu. Pre svoju nenáročnosť sú vhodné aj pre začiatočníkov.

Potrava:

    Podávame im zmes pre stredné papagáje, ktorá obsahuje hlavne slnečnicu, proso, ovos, pšenicu, lesknicu, kukuricu, vlašské orechy, trávove semeno,... K potrave podávame ovocie (jablko,...), zeleninu (mrkvu, šlát,...), rôzne trávy (púpava,...) a konáre na obhrýzanie (jarabina,vŕba,...). Nesmie im chýbať piesok na trávenie, sépiová kosť, suchý rožok a piškóty, ktoré milujú. V čase hniezdenia im podávame vajcovú zmes.

Odchov:

        Začínajú hniezdiť v apríli - máji. Bežne hniezdia 1 krát ročne, len výnimočne zahniezdia 2 krát ročne. Vhodná búda na hniezdenie je 300x300x600-1000 mm (dxšxv), s vletovým otvorom Ø 80 mm. Samička znáša 4 až 6 vajec, na ktorých sedí sama. Po 22 dňoch sa liahnu mladé. Po vyliahnutí začneme podávať vajcovú zmes. Mladé dokrmujú obaja rodičia. Po 5 týždňoch vyliezajú mladé z búdy. Rodičia ich dokrmujú ešte 2-3 týždne. Pohlavne dospievajú a vyfarbujú sa po 1 roku.